תזונה ספורטיבית - המפתח להצלחה בטניס

קשה למצוא אנשים רבים שיחלקו על כך שטניס הוא אחד מענפי הספורט המהנים ביותר כיום. בניגוד למשחקי כדור אחרים, כאן השחקן עומד לו לבדו, ונדרש למקצועיות בכל חלק של המשחק. על מנת להשתפר בספורט התובעני הזה, נדרש להתאמן באופן תדיר ומקצועי. חלק מאותה מקצועיות היא תזונה ספורטיבית נכונה.

האם יצא לכם לראות מה שחקני טניס עושים ברוב פסקי הזמן במהלך משחק? הם אוכלים פירות כגון בננות או פירות יבשים שונים, מוצצים ג’לים למינהם, ושותים משקאות צבעוניים שונים שהם משקאות איזוטוניים עליהם נפרט בהמשך. שחקני טניס אוכלים ושותים במהלך משחק כדי למקסם ביצועים ולנצח. הם עושים זאת גם לפני אימון, תוך כדי אימון ואחריו.

הכול מתחיל בתזונה
על מנת למקסם כל אימון טניס, חשוב מאד לתת את הדעת על התזונה לפניו, במהלכו ואחריו. כאשר מקפידים לאכול נכון טרם האימון, הרי שהביצועים משתפרים בעשרות מונים. העייפות לא משחקת תפקיד, הרעב אינו נוכח, ונמנע ההליך השלילי של פירוק השריר. תזונה נכונה, לכן, מבוססת על צריכה מוגברת של פחמימות לפני כל שיעור טניס: בשעות שלפני, רצוי לאכול פחמימות מורכבות משולבות עם חלבון.

פחמימה מורכבת: הנה פחמימה שמורכבת מהרבה פחמימות פשוטות. דוגמאות לפחמימות מורכבות הן: לחם, אורז, תפוחי אדמה, ספגטי ועוד. עדיף עוד יותר, כל מה שנחשב לדגנים מלאים כגון: קמח מחיטה מלאה, פיתה מחיטה מלאה, פסטות על בסיס קמח מלא,  אורז מלא, קוסקוס מלא, בורגול מלא, דוחן, כוסמת, תירס, קינואה, שיפון, שיבולת שועל. פחמימות אלו מורכבות מעמילניים הבנויים משרשראות של סוכרים פשוטים ייחודן בכך שהן מתפרקות לאט יותר ושחרורן לזרם הדם איטי יותר לעומת הפחמימות הפשוטות שזה בעצם הסוכר המצוי בסוכר לבן וחום, בדבש, בפירות, בממתקים וכד’. בכך מתאפשרת ספיגה איטית של רמות הסוכר בדם וכתוצאה מכך שובע ממושכת יותר.

חלבון: תרכובת אורגנית הבנויה משרשרת אחת או שרשרות רבות של חומצות אמינו, המחוברות ביניהן בקשרים פפטידיים (ראה פפטיד). חלבונים הם מרכיבים חיוניים של הגוף: הם מהווים את החומר המבני של שרירים, רקמות ואיברים, ומווסתים את תפקודי הגוף כאנזימים והורמונים. החלבונים נוצרים בגוף בסינתזה של חומצות אמינו המתקבלות מפירוק של חלבונים במזון. עודפי חלבון שאינם דרושים לגוף נהפכים לגלוקוז ומשמשים כמקור אנרגיה .

לדוגמא: בשר בקר (סטייק, המבורגר), דגים (טונה), עוף (שניצל) ועוד.

לכן מומלץ מאוד בכמה שעות שלפני כל אימון לאכול ארוחה מלאה המשלבת בין פחמימה מורכבת בעדיפות למלאה ותוספת של בשר, עוף או דג בכל דרך שתבחרו. וככל שזמן האימון מתקרב לעבור למזון דל בשומן ובחלבון, אך עשיר בפחמימות פשוטות  כגון: תמרים, בננות, וחטיפי אנרגיה למיניהם המעלים את רמת הסוכר בגוף באופן מהיר.

כל מי שראה משחקי טניס, מכיר את הרגע בו הספורטאי אוכל בננה בין המערכות. אכן, הבננה מעלה את רמות הסוכר בגוף מהר מאד. עם זאת, בשנים האחרונות הבננה מאבדת מתהילתה לטובת הג’לים האכילים שאכן מספקים אנרגיה מהירה ומעולה, אך אינם טבעיים. וכל עוד אתם לא בגראנד סלאם עדיף לאכול טבעי ולדבוק בבננות, תמרים ושאר פירות יבשים. ברור שלא ניתן לוותר על מים, אם כי באימונים ארוכים במיוחד, ועל אחת כמה וכמה במשחקים, נהוג לשתות משקאות איזוטוניים שהם משקאות ספורט המכילים כמות מוגדרת של סוכרים ומלחים. ניתן לצרוך אותם בטרם הפעילות ובמהלכה בקלות. מספקים רכיבים תזונתיים הנספגים במהירות, תורמים בשמירה על מאזן הנוזלים בגוף, שומרים על ריכוז גלוקוז מתאים בדם. יתרונות אלו, הפכו את המשקה הצבעוני למאוד פופולארי בקרב הספורטאים המקצועיים ובכלל.

בחצי השעה שלאחר אימון הטניס, קליטת הסוכר בגוף גוברת, כך שמנות קטנות של פחמימות פשוטות – לרבות חטיפי אנרגיה, תמרים או בננות – יוכלו לסייע להליך ההתאוששות שלו. בשעתיים שלאחר האימון ניתן לצרוך חלבונים, אשר יסייעו לבנייתו של השריר. גם ירקות, אגוזים או שקדים אמורים למלא חוסרים אשר הפעילות הגופנית עלולה ליצור בגוף.

על הקשר שבין טניס לדיאטה
טניס מהווה, במידה לא מבוטלת, פעילות ספורטיבית מהמעלה הראשונה. זוהי אופציה מומלצת במיוחד לאנשים המעוניינים לרדת במשקל, ולו בגלל מספר הקלוריות הרב שנשרף בשיעור טניס אחד. העובדות מראות כי שעת טניס אחת תביא לשריפה של כ-320 עד לכ-1,000 קלוריות, על פי משקל הגוף ואינטינסיביות האימון. עקב כך, ברורה היעילות של הטניס, בהקשר הזה, שעולה אף על פעילות אירובית או ריצה מהירה.

עקב כל אלה, הרי שטניס הפך עם השנים לאפשרות נהדרת לאנשים המעוניינים לרדת במשקל הגוף שלהם. אימון טניס שבועי, או לחילופין השתתפות במסגרת של חוג טניס, יכולים לחולל תמורות חיוביות ביותר בגוף. כמובן שיש להקפיד, משך כל פרק זמן זה, על תזונה נכונה, שתלך בקנה אחד עם הפעילות הגופנית המאומצת. ניתן בהחלט להיעזר במאמן אישי או דיאטנית, שיסייעו למצוא את הנוסחה המושלמת בין אלה.

 אז איך מתחילים?
בשנים האחרונות הטניס צובר פופולריות רבה, יותר ויותר אנשים, צעירים ומבוגרים כאחד מתחילים לשחק טניס. כדי להתחיל קריירה ספורטיבית, להיכנס לכושר או פשוט בשביל להנות מהמשחק המדהים הזה.

ניתן למצוא חוגים בכל רחבי הארץ ובמיוחד במרכזה. בחירת חוג הטניס המתאים תלויה במרחק מגרש האימונים, מועדי החוג ומעל לכל מאמן מקצועי ומנוסה ששולט לא רק בפן המקצועי/טכני של הטניס, אלא גם בידע ספורטיבי נוסף כגון תזונה ספורטיבית.

חבטה אחת שווה אלף מילים

סגירת תפריט