איך לבחור מחבט טניס - מדריך קנייה

המדריך השלם לרכישת מחבט טניס

טניס הוא משחק תחרותי שבו אין לכם על מי לסמוך, אלא על עצמכם. זו קלישאה ידועה שכל חובב טניס כבר מכיר, אבל האם אתם יודעים על מי כן אפשר לסמוך ?

התשובה היא: על ידידכם הנאמן ביותר במגרש, מחבט הטניס שלכם. אם תדעו איך להתייחס אליו ולתחזק אותו, הוא יעשה כל מה שתגידו לו על המגרש. לכן, חשוב מאוד שתצטיידו במחבט שיתאים ספציפית  לכם. לנתונים הפיזיים, המנטליים ואפילו הריגשיים שלכם. מדובר בהוצאת כמה מאות שקלים ואפילו יותר לכן חשוב שהמחבט שבחרתם לרכוש ישרת אתכם נאמנה וילווה אתכם בדרככם לכיבוש מגרש הטניס שלכם.

כאשר אתם ניגשים למלאכת הבחירה של מחבט טניס, יש לא מעט גורמים שעליכם לקחת בחשבון.  יש אינספור סוגים של מחבטי טניס שונים והרבה מאוד חברות טובות שמייצרות מגוון רחב מאוד של מחבטים. החל ממחבטים לילדים ומתחילים וכלה במחבטים עבור מקצוענים בדרגים הבכירים ביותר.

לכן, בנוסף למפרט הטכני של כל מחבט, יש להתייחס גם לגורמים נוספים כמו גיל השחקן, נתוניו הפיזיים (גובה, משקל, גודל יד) , אופי השחקן (התקפי, הגנתי) רמת המשחק ועוד גורמים שאין לנו דיי מקום להרחיב בהם כאן. במאמר זה אנחנו נציג בפניכם את כל המדדים החשובים באמת שיעזרו לכם לבחור מחבט טניס שיתאים בדיוק למידותיכם.

גורמים לשיקול בעת בחירת מחבטי טניס (לפי סדר חשיבות)
אורך המחבט
המדידה המקובלת למדידת מחבט היא באינצ’ים. מודדים את המחבט מבסיס הידית ועד סוף ראש המחבט. מחבטי הטניס מתחלקים לשתי קבוצות: ילדים (ג’וניור) ומבוגרים.

מחבטי ילדים מיועדים לגילאי 3-11 בערך. אורך המחבט מ 17 עד 26.5 אינץ’ לפי החלוקה הבאה (מדדים אלו הם הממוצע. יכול להיות שילד בן 6 יהיה בגודל של ילד בן 9, ויצטרך מחבט גדול גדול יותר לגילו וכו’…)

מחבטי בוגרים מתחילים מ 27  ועד 28.5  אינץ’. 

 

חבטה אחת שווה אלף מילים

tennis racket Size Chart 2
tennis rackets

יש שני סוגים של מידות בידיות אחיזה: מידה אירופאית ומידה אמריקאית.

כלל אצבע לבחירת ידית אם אין לכם מקצוען להתייעץ איתו:

אם אתם מצליחים להכניס  את האצבע שלכם בין כרית כף היד (מתחת לבוהן) לבין קצה האצבעות בעת אחיזת הידית (כמו בתמונה משמאל) אז הידית מתאימה לכם.

חשוב מאוד לבחור ידית אחיזה מתאימה לגודל היד שלכם על מנת למנוע פציעות וכאבים ביד. לכן, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בעת בחירת גודל הידית.

לרוב, למוכרים  בחנויות לא מקצועיות לטניס אין באמת ידע מקצועי במחבטי טניס והם עלולים למכור לכם מחבט עם ידית אחיזה מסויימת, פשוט כי זה מה שנשאר להם במלאי.

 

tennis racket Size Chart

משקל של מחבט טניס נע בין  220 גרם ל 350 גרם בערך.

לעיתים, הבדל של 20 גרם במשקל המחבט יכול להפוך מחבט למושלם עבורך או למחבט שיפתח פציעות כגון “טניס אלבואו”, דלקות וכאבים נוספים.

שחקני טניס מתחילים נוטים לחשוב כי מחבט קל יותר, פירושו מחבט טוב יותר. אך למעשה, זו לא המציאות. המציאות היא שיש להתאים את משקל המחבט לאדם שאוחז בו ויש להתחשב במספר פרמטרים פיזיים כגון: משקל, גובה, רמת המשחק ותדירות האימונים של השחקן ואפילו לאופי המשחק שלו.

שחקן שאוהב להיות התקפי ולהכות בעוצמה את הכדור ירצה מחבט כבד יותר שיאפשר לו לחבוט בעוצמה רבה יותר בכדור. שחקן הגנתי, המנצל את עוצמת היריב לטובתו, אולי יעדיף מחבט קל שיאפשר לו להגיב מהר יותר לעוצמות היריב ולהחזיר אותם בעוצמה לכיוון ההפוך. בנוסף, מחבט  קל יתאים לשחקנים לא מנוסים אשר לא רגילים לאמץ את השרירים שמאמצים בעת משחק טניס.

מחבט קל יתאים לרוב לילדים, לנשים ולמבוגרים מאוד. כאשר המחבט קל, הוא מאפשר תנועה ואחיזה קלה יותר של המחבט וקל יותר להתחיל לשחק איתו טניס. אך לשחקנים מנוסים יותר, שמשחקים טניס ולמדו כבר לשלוט בחבטות הבסיסיות, מחבט קל יהיה דווקא חיסרון בשל העובדה שמחבט כבד יותר יכול לספק עוצמה רבה יותר בעת החבטה בכדור. מכיוון שבעת הנפת המחבט לכיוון הכדור שהוא ינוע במומנט רב יותר באויר וכאשר הוא יפגע בכדור ה”אימפקט” שלו יהיה עוצמתי יותר והכדור יצא ממנו בעוצמה גדולה יותר מאשר ממחבט קל.

ההיבט הריגשי
כאן נכנס פרמטר נוסף, מאוד חשוב, לבחירת מחבט מוצלח והרבה מקומות לא נותנים עליו מספיק את הדעת. מחבט לא בוחרים רק על ידי נתוניו הטכניים, מאוד מומלץ להרגיש את המחבט ולהתחבר אליו, לצורה שלו, אפילו לצבעים ולמה שהוא מסמל, לפני הרכישה. לכן, חשוב מאוד לנסות את המחבט, להכות איתו קצת ולחוש איך הוא יושב ביד שלכם מבחינה פיזית וויזואלית. המחבט הוא החבר הכי טוב שלכם על המגרש ואתם צריכים להתחבר אליו בכמה שיותר אופנים.

ראש מחבט הטניס
באופן כללי ניתן לומר כי ככל שראש מחבט הטניס גדול יותר, כך החבטה יותר סלחנית. זאת אומרת שיש יותר מקום לחוסר דיוק (טעויות) בזמן החבטה בכדור כי גודל ה –  sweetspot (מרכז ראש המחבט) גדול יותר כך שיהיה פחות זעזוע, אם לא הצלחת לפגוע בדיוק במרכז הגידים, ה- sweetspot . ניתן לומר כי מחבטי טניס בעלי ראש גדול יותר הינם קלים יותר לשליטה, מפני שיותר קל למקם את המחבט במיקום הנכון לעומת הכדור.

לכן מומלץ לשחקני טניס מתחילים לבחור מחבט בעל ראש גדול, על מנת שתהיה להם הזדמנות להתרגל למשחק ולתנועה עם המחבט. ככל שהשחקן יצבור ניסיון, כך ניתן, אט אט, לעשות את המעבר ולהחליף למחבט בעל ראש קטן יותר, אשר יאפשר לשחקן שליטה גדולה יותר.

המחבטים המיוצרים כיום מגיעים בגדלי ראש שונים הנעים בין 90 – 122 סקוור אינץ’ (אינץ’ מרובע) בערך.

הגדלים מתחלקים לשלוש קטגוריות
1. Mid size
ראש קטן, 95 סקוור אינץ’ ומטה. רוג’ר פדרר משחק עם גודל ראש 90 אינץ’, סמפרס שיחק עם גודל ראש 85 סקוור אינץ’, לא מומלץ לשחקנים שהם לא מקצוענים.

2. Mid plus
ראש בינוני, בין 95 – 105 סקוור אינץ’, מומלץ לשחקנים שמשחקים מעל שנתיים או לספורטאים שבאים מתחום אחר ומתחילים לשחק טניס אשר להם יכולות קואורדינציה ואתלטיות גבוהות. רפאל נדאל ונובאק דיוקוביץ’ משחקים כיום עם מחבטים עם ראש מחבט 100 סקוור אינץ’.

3. Over size
ראש גדול, 107 סקוור אינץ’ ומעלה. מחבט המומלץ למתחילים מהסיבות שתיארתי מעלה.

חומר המחבט
ישנם כיום שלל חומרים לייצור מחבטים חלקם טובים יותר וחלקם טובים פחות. החל משלל סגסוגות כגון: טיטניום, אלומיניום, גרפיט, קרבון, בזלת, שילובים של חומרים אלו ועוד. מחבטי אלומיניום וטיטניום לרוב כבדים יותר וזולים משמעותית עקב היותם עשויים מחומרים זולים יותר. הם בעלי יכולת שליטה נמוכה בכדור ובעלי זעזוע רב ביד בעת החבטה בכדור (לא מחבט סלחני). שאר החומרים הטובים והאיכותיים הם בעלי עמידות ונותנים הרגשה נוחה יותר ביד ובמשחק ומפחיתים וויברציות.

שאר הנתונים הם “פחות חשובים” לשחקנים מתחילים ויותר משמעותיים ככל שהשחקן מקצועי ובעל ניסיון גדול יותר ולכן לא נרחיב בהם יותר מידיי.

 

יש שלושה מצבים של של איזון במחבטים:

1.    איזון לכיוון ראש המחבט: יתן עוצמה ופחות דיוק. איזון לראש קיים בדרך כלל במחבטים קלים על מנת לתת לשחקן יותר עוצמה.

2.    מחבט מאוזן: כאשר נקודת האיזון היא באמצע והמשקל מחולק שווה בין הראש והידית. ניתן לבדוק זאת ע”י הכנסת האצבע לתוך צוואר המחבט ולבדוק לאן הוא נוטה, כמו מאזניים, במקרה הזה המחבט מאוזן (כמו בתמונה) .

3.    איזון לכיוון הידית: כאשר רוב משקל המחבט מופנה לידית, במחבט עם איזון כזה, תהיה יותר שליטה והוא ירגיש טיפה קל יותר מהמשקל המקורי שלו. לרוב מדובר במחבטים מקצועיים שמשקלם עולה מעל 300 גרם.

עובי מסגרת המחבט

מסגרות מחבטי הטניס נעות בטווח של כעשרים עד שלושים מילימטר. ככל שהמסגרת דקה יותר, כך המחבט מדויק יותר, ככל שהמסגרת עבה יותר כך עוצמת המחבט תהיה רבה יותר.

סגנון מסגרת המחבט

מסגרות המחבטים מתחלקות לשלושה סוגים: המסגרת האליפטית מעניקה לשחקן חבטות חזקות יותר. לעומתה, מסגרת מרובעת (מקובלת) מאפשרת לשחקן לשלוט בתנועותיו ביתר דיוק. והמסגרת האווריודינמית המאפשרת לשחקן המנוסה, בעל חבטות חזקות ומדויקות, ליהנות ממשחק מהיר יותר.

תבנית השיזור

לאורך מחבט הטניס שזורים גידים, כאשר כל מחבט מאופיין בצפיפות גידים משלו. כאשר צפיפות הגידים במחבט גדולה יותר, השחקן יוכל ליהנות מיכולת שליטה מוגברת בחבטותיו. לעומת זאת, ככל שצפיפות הגידים קטנה יותר, השחקן יוכל להפיק ממחבט הטניס חבטות חזקות יותר.

 

סגירת תפריט